Role pozitivního myšlení v koučinku

Denně naší myslí proběhne cca 60 000 myšlenek, které ovlivňují naše vnímání života. Je možné, aby všechny naše myšlenky byly jen pozitivní? Myslím si, že to možné není. Co možné ale je, je věnovat svým myšlenkám pozornost a uvědomovat si jaké emoce s jakou myšlenkou přicházejí a co nám do našeho života přinášejí.

Necítím-li se dobře, znamená to pro mě, že jsem si zvolila myšlenku, která ve mně vyvolává negativní emoci a já se pak cítím například nešťastně, naštvaně nebo smutně. Potvrzuje se mi, že jestliže nejsem v životě dost šťastná, je to proto, že se držím nějaké myšlenky, která mé štěstí překrývá.

Timothy Gallwey, americký spisovatel a kouč říká, že stav naší mysli je mnohem silnější soupeř než člověk naproti nám a že čím lepší máme vnitřní dialog, tím líp se nám daří.

Plně s jeho výrokem souhlasím. Kde se přesně vzal, můj pozitivní přístup k životu, netuším. Co ale vím určitě, že se pozitivní přístup k životu mými zkušenostmi vyvíjel, obrovsky mi pomohl a dosud pomáhá v každodenním životě při řešení problémů a zvládání nejrůznějších těžkých situací.

Jakou roli má tedy pozitivní myšlení v koučinku?

Koučink vychází z hodnot, že je člověk ve své podstatě svobodný ve svém rozhodování a ve svých volbách, že nese odpovědnost za svůj život a své činy a má vždy možnost své chování změnit.

Jestliže víme, že určité události dáváme nějaký význam konkrétní myšlenkou, tato myšlenka v nás vyvolává nějakou emoci a ta emoce ovlivňuje naše chování, máme v principu svobodnou volbu změnit to, jak budeme tuto událost vnímat, co si o ní budeme myslet, jaké to v nás vyvolá pocity a emoce, a jak se následně zachováme, jak vlastně na událost budeme reagovat.

Svobodná volba nám vlastně umožňuje rozhodnout se, zda budeme situace ve svém životě vnímat jako negativní události nebo příležitosti k rozvoji a růstu. Každá událost je dar, který nás něčím obohatí, i když to na první pohled tak někdy nevypadá.

Každá situace má řešení, proto si musíme uvědomit, že negativní myšlenky vytvářející negativní emoce nám většinou blokují možnosti řešení, které by k nám mohli přijít.

Je to tedy tak, že pozitivní myšlenky přinášejí naději, která naopak dveře k řešení otevírá? Stanovíme-li si cíl, můžeme vzít na vědomí, že překážky, které na začátku cesty vidíme, ve své podstatě neexistují? Že se jedná pouze o limitující přesvědčení v naší mysli, která se změnou myšlenky mohou vytratit? Chceme- li ve svých životech dojít k pozitivním změnám, stačí pouze změnit negativní myšlení v pozitivní?

Pro každého to takto jednoduché není, proto pokud se nám nedaří, můžeme si najít kouče, který věří v náš neomezený potenciál a nekonečnou moc pozitivního myšlení.

Bc. Andrea Kuruczová, koučka programu Restart Life