Napsali o nás v Mosteckém deníku

Závislým pomáhá v Litvínově nová terapie Restart Life

Litvínov - Patronem litvínovského programu je herec Pavel Nový.

Nikdy není pozdě sáhnout si do svědomí a odstartovat nový začátek. To říkají autoři jedinečného projektu, který pomáhá nejmodernější psychologickou metodou těm, kdo mají problém s alkoholem, trpí úzkostí, depresivními stavy nebo vyhořením. Jmenuje se Restart Life a fungovat začal v Litvínově.

Sami zakladatelé projektu absolvovali léčbu závislosti na alkoholu a depresi právě metodou kognitivně behaviorální terapie (KBT), při které klient plní domácí úkoly a často si o nich vede písemné záznamy. „Stanovuje si cíle, které potom probírá s terapeutem,“ vysvětlil Kamil Burda, jeden ze zakladatelů litvínovského projektu Restart Life. Sám si před lety tento způsob léčby vyzkoušel na vlastní kůži.

Program absolvovala také Alena Brettová. Říká, že nějakou dobu trvalo, než našla odvahu řešit svoje problémy. Dnes nelituje. „Hlavně si cením toho, že mě manžel podržel a celou dobu mi byl oporou. Opravdu jsem si restartovala život. Myslím, že to bylo nejdůležitější v mém životě. V současné době řeším svoje běžné starosti s nadhledem a rozumem jako dřív,“ svěřila se spoluautorka projektu a matka dvou dětí.

Restart Life je jiný než běžná léčba závislosti na alkoholu. Je kratší, trvá pouhých 21 dnů oproti klasické tříměsíční léčbě. Projekt probíhá v hotelovém prostředí, kde je klient ubytovaný jako běžný host. Má volnost pohybu, je dostupný na mobilu, je ve spojení s rodinou, neztrácí kontakt s prací. Pravidelně se však setkává s terapeutem, který jej povzbuzuje.

Za tři měsíce pomohla terapie dvěma desítkám lidí. Nejmladšímu bylo 28, nejstaršímu 67 let.

Patronem je oblíbený herec

Supervizorem litvínovského projektu je MUDr. Robert Kačeňák, kognitivně behaviorální terapeut s mnohaletou praxí se závislými na alkoholu. Patronem a tváří projektu je pak herec pražské Ypsilonky Pavel Nový spolupracující také s Docela velkým divadlem. I on měl k závislosti na alkoholu blízko, takže se dokáže vcítit do role klienta hledajícího pomoc. Nespokojil se však pouze s rolí tváře, ale aktivně do programu vstupuje a s klienty diskutuje. Pavel Nový dokonce vymyslel slogan: Nikdy není pozdě na nový začátek.

Program je anonymní pro lidi, kteří jsou pevně rozhodnuti svou situaci řešit. Stojí 65 tisíc korun. „Může se zdát, že částka je značně vysoká. Nicméně pokud si člověk přepočítá cenu na jednolůžkovém pokoji, tak vychází na zhruba tři tisíce za den. Je v ní zahrnuto nadstandardní ubytování, celodenní stravování a profesionální terapeutický program. Z tohoto úhlu pohledu se už jeví přiměřeně. Když si k tomu člověk promítne, kolik v průběhu svých mejdanů měsíčně propije, zjistí, že návratnost investice do svého zdraví je měřitelná v řádech měsíců. Z toho vyplývá, že abstinencí může splácet investici, aniž by to poznal na svém rozpočtu,“ doplnil Kamil Burda.

Zdroj: https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/zavislym-pomaha-v-litvinove-nova-terapie-restart-life-20180116.html