Lze se zbavit závislosti na alkoholu?

Alkohol je sakra těžký soupeř. Jen málokomu ze závislých se povede nad svou neřestí zvítězit bez pomocí odborníků (už nikdy nepožít žádnou sklenku alkoholu). Ideální je, když závislý může absolvovat protialkoholní léčbu jakou například nabízí naše stránky v podobě 21 denního programu Restart Life. I pak ale není vyhráno a někteří pacienti začnou pít znovu. Co dělat, aby se šance na úspěch zvýšila?

Hlavním, všeobecně rozšířeným lidovým mýtem je, že bez pevné vůle to nepůjde. Opak je pravdou. Pokud člověk nemá jakoukoliv jinou motivaci, proč přestat pít, a prostě si jen říká: „musím přestat pít, musím to dokázat,“ tak takové sebe-bičování vydrží vždy jen po určitou dobu – na jejím konci bývá většinou následné velké opití se.

Nejdůležitější: najít si nový smysl života

Ano jsou příběhy úspěšných lidí, kterých je bohužel jen hrstka, kteří pochopili, že aby nad alkoholem zvítězili, musí mít přímo obří motivaci, něco mnohem víc, než je pouhá vůle. Pro jednu ženu, byla touto motivací dcera (uvědomění si toho, jak pacientka moc své dceři ublížila a že už jí nikdy nechce způsobovat podobné utrpení), pro druhou „tím něčím velkým“ (životní výzvou) bylo jít znovu studovat a splnit si svůj dětský sen, pro jednoho muže pak bylo motivací zachránit jinak perfektní manželství, další muž chtěl rozjet nový business, při kterém ho jeho nadměrné pití dosti omezovalo. Velká pomoc přichází zpravidla od nejbližších (rodina, přátelé). Tato pomoc však zná svoje hranice, kterou si alkoholik leckdy uvědomí až v době, kdy svoje nejbližší kvůli svému pití ztratí. Cesta opětovnému získání důvěry rodiny bývá pak delší a bez absolvování protialkoholního programu je nemožná. 

Musíte něco udělat

Klíčové je vlastní přiznání, že mám problém, který chci řešit. Je třeba vědět, proč se chci změnit a začít přemýšlet, jak tuto změnu uskutečnit. Někdy je třeba opustit své „povedené přátele“, kteří mě k pití dohnali nebo se kterými piji. Někdy není zbytí a je nutné změnit práci. Nebo se rozvést. Přestěhovat se. Prostě mít odvahu učinit bolestný krok (identifikovat, pojmenovat a odstranit ze života to, co pití předcházelo). Ale to se málokomu chce. Pro snazší překonání počátečního období, kdy jsem se rozhodl přestat s pitím, je vyhledat odbornou pomoc, absolvovat protialkoholní program a s pomocí odborníků začít žít jinak než doposud.

Najděte své spouštěče

Důležité je uvědomění, v jakých situacích k pití dochází. Co spouští neodolatelnou chuť na alkohol. A těmto spouštěčům a situacím se pokud možno příště vyhnout. Když se situacím, ve kterých jste pil nelze vyhnout (firemní večírek, narozeninová oslava), najděte si výmluvu proč na těchto akcích nebude pít, např. jsem tu autem, nebo nemůžu pít beru antibiotika apod. Nevhodné jsou například i cukrovinky, které v sobě obsahují byť jen aroma či nepatrné množství alkoholu.

Najděte si jinou aktivitu

Podstatou léčby je, že pacienti znovu získávají ztracený smysl pro povinnost, řád a pořádek. Učí se znovu plánovat svůj čas a naplňovat ho smysluplnými aktivitami, jinými než vysedávaní v hospodě. Snažte se vždy mít nějaký program, úplně vypudit ze života nudu. Často se odměňujte; buďte hrdí na to, že jste už „čistí“; radujte se z maličkostí. Snažte se, aby alkohol nadále nebyl středobodem vašeho života.

Krizový scénář

Sestavte si seznam, co by vám všechno alkohol mohl vzít, pokud znovu začnete pít. Tento seznam mějte u sebe, abyste se na něj mohl podívat kdykoliv vás napadne dát si sklenku. I dlouhodobě abstinující alkoholik musí být stále ve střehu, je dobré mít stále na paměti co všechno se může stát, když se vrátím ke svému dřívějšímu životu. Po absolvování protialkoholních programů je alkoholikům doporučováno absolvovat s odstupem času kratší terapeutický pobyt k upevnění svého přesvědčení abstinovat.