Často kladené dotazy

Zde se můžete dozvědět odpovědi na některé opakovaně pokládané otázky týkající se našeho programu, závislosti aj.

Sekce je rozdělena na odpovědi týkající se:

Chápeme, že může nastat mnoho otázek, když se jednotlivec rozhodne vyhledat léčbu. Sestavili jsme proto seznam vašich nejčastějších dotazů. V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat na čísle 725 721 535. Jsme odhodláni pomáhat každému jednotlivci, nalézt vhodný program, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a pomáhat plynule se orientovat v přijímacím procesu.

Závislost na alkoholu

Často kladené otázky o závislosti na alkoholu

Jaké jsou příznaky alkoholismu?

Základních příznaků závislosti na alkoholu je cca šest. Pokud jsou v průběhu dvanácti měsíců alespoň tři přítomné, je vysoce pravděpodobné, že je jedinec na alkoholu závislý.

 • Bažení (Craving) – opakující se chuť na alkohol.
 • Zhoršené sebeovládání – jiné způsoby chování pod vlivem alkoholu se zhoršující tendencí.
 • Odvykací stav – tzv. kocovina.
 • Zvyšování tolerance – jedinec toho musí vypít více, aby se dostal do opojení.
 • Zanedbávání zájmů – koníčky, rodina, práce.
 • Jedinec holduje alkoholu navzdory nepříznivým následkům, i když o nich ví.

Existuje lék na alkoholismus?

Alkoholismus je chronické onemocnění, které lze léčit pomocí léků, terapií a podpory; nicméně, neexistuje lék jako takový. Odborná a profesionální léčba může pomoci při zvládnutí symptomů a minimalizaci relapsu, podpůrné skupiny a programy následné péče podporují dlouhodobou obnovu.

Stádia závislosti na alkoholu

Alkoholismus je chronické onemocnění, které lze léčit pomocí léků, terapií a podpory; nicméně, neexistuje lék jako takový. Odborná a profesionální léčba může pomoci při zvládnutí symptomů a minimalizaci relapsu, podpůrné skupiny a programy následné péče podporují dlouhodobou obnovu.

Jak dlouho trvá léčba?

Obvykle alkoholová léčba nemá stanovenou dobu trvání. To je založeno na individuální povaze závislostí a závislosti. Účinná léčba by měla poskytovat dostatečnou péči v průběhu času, aby vyhovovala osobním požadavkům alkoholika. Studie ukázaly, že delší trvání léčby závislostí přineslo lepší výsledky. Může to být kombinace hospitalizace v našem zařízení a intenzivního ambulantního doléčení.

Jedna věc, kterou si musíte uvědomit, je, že závislost na alkoholu je často relapsujícím stavem, který vyžaduje dlouhodobou snahu o zotavení. Je to proces, nikoliv událost. Pokud vy nebo váš milovaný potřebujete léčbu, abyste pomohli při boji s alkoholem, připravte se na dlouhodobé zapojení do programů, které vám pomohou plně se zotavit.

V Restart Life nabízíme 21 denní intenzivní program.

Kdy mohu nastoupit k léčbě?

Po 7 denní abstinenci.

Kde budu bydlet?

Budete ubytovaní ve 4* hotelu obklopeným panenskou přírodou s nabídkou dalších aktivit.

Každý klient má svůj soukromý pokoj s veškerým vybavením Wi-Fi, satelitní TV, psací stůl a koupelnu se sprchovým koutem.

V hotelové restauraci s letní zahrádkou si můžete objednat jídla české a mezinárodní kuchyně. Každé ráno se podává snídaně formou bufetu.

K dispozici jsou tenisové kurty, hřiště na míčové hry a petangue, plavecký bazén, půjčovna jízdních kol. V zimě lze využívat blízký lyžařský areál. Možnost navštěvovat extraligová hokejová utkání ve VIP zónách. Poblíž hotelu je kino a divadlo, v dojezdové vzdálenosti golfová hřiště.

Hotel Loučky je klidné a pohodlné místo pro vaší regeneraci.

 

Co si mám vzít sebou?

 • Pohodlné oblečení
 • Hygienické potřeby
 • Léky předepsané lékařem, které pravidelně užíváte.

Co se týká programu léčby alkoholu?

Celkový model programu je založen na terapeutickém poradenství s prvky kognitivně behaviorální terapie (KBT).

Jak se mám zaregistrovat?

Poskytujeme jednoduchý a snadný proces přijímání. Zavolejte nám 725 721 535, nebo vyplňte nezávazný formulář. Člen našeho týmu vás bude kontaktovat s dalšími informacemi.

Kolik stojí léčení?

21 denní program stojí 69 tisíc korun (včetně DPH). Může se zdát, že částka je značně vysoká, nicméně pokud si člověk přepočítá cenu na jednolůžkovém pokoji, tak vychází na zhruba tři tisíce za den. Je v ní zahrnuto nadstandardní ubytování, celodenní stravování a profesionální terapeutický program. Všechny tyto náklady se mohou zdát skličující, ale nejsou nic ve srovnání s náklady, které přinese stávající závislost.

Existují probíhající programy po léčbě?

Jak již bylo řečeno, zotavení z alkoholismu je dlouhodobý proces. Obyčejně se jedná o léčbu jen krátkou dobu. Takže jak pokračovat a udržet si soběstačnost poté, co opustím léčebnu? Je to prostřednictvím probíhajících programů.

Nabízíme:

 • Udržovací víkend absolventů
 • Doléčovací program
 • Ambulatní program

Pro rodiny závislých

Často kladené otázky rodin závislých

Jak zjistím, že je závislý na alkoholu?

Příznaky alkoholika

 1. Partner vyhledává místa, kde se evidentně bude pít (hospody, bary, návštěvy u přátel, kteří mají k alkoholu blízko) několikrát v týdnu, víkend se bez večírku neobejde.
 2. Příležitost k pití si vždy najde i tam, kde k tomu není bezprostřední důvod (výlety či rodinná dovolená).
 3. Neví, kdy má dost, opíjí se tak, že usíná na stole, musí se zpravidla nechat odvézt či odnést. K opilosti mu čím dál častěji stačí menší a menší množství alkoholu.
 4. Zapomíná v důsledku kocoviny na důležité věci, chybuje v práci, často dochází k výmluvám, že se musí pitím odreagovat, aby vypustil stres. Dochází k „bludnému kruhu“. Práce, stres, pití, práce, stres, pití, atd.
 5. Je podrážděný, často je na vás nepříjemný, váš intimní život strádá a vy víte, že je mu prostě zle, protože včera byla opět jedna z propitých nocí. 
 6. Dělá žárlivé scény, aniž by k tomu měl důvod.
 7. Vyvolává hádky s cílem odejít do hospody. Tam mu přeci nikdo nenadává, tam je mu lépe.
 8. Má problémy se spaním, pokud si „něco nedá.“
 9. Ztratil zájem o koníčky, které měl dříve. Raději než sport, kino, divadlo, procházku či jinou činnost zamění za návštěvu lokálu.

Které známky bych měl hledat u alkoholika?

Zatímco každá osoba bude mít své vlastní jedinečné zkušenosti, pokud jde o problematické pití, existují určité náznaky, že se u osoby může vyvinout závislost na alkoholu. Upevnění při zajišťování a pití alkoholu, zdánlivá neschopnost ovládat frekvenci a množství pití, nárůst tolerance, vrcholí přestup z lehkých druhů alkoholu k destilátům, nástup problémů doma, v práci nebo ve škole způsobené pitím jsou všechny ukazatele, že váš milovaný může bojovat s alkoholismem.

 1. Počáteční stadium
 2. Varovné stadium
 3. Rozhodné stadium
 4. Konečné stadium

Jak mohu pomoci alkoholikovi, který nechce pomoci?

Součástí stavu alkoholismu je, že piják nevidí problém a velmi často odmítá myšlenku pomoci.

Zavolejte nám na číslo 725 721 535 rádi vám pomůžeme.

Jak léčíte závislosti na alkoholu?

Závislost na alkoholu může být řešena komplexním 21 denním programem, který nabízí služby v celém kontinuu péče. Program může být specializován tak, aby splňoval jedinečné potřeby každého jednotlivce, zejména v případě komplikujících faktorů.

Získejte pomoc a poradenství

Pokud máte obavy o rodinného příslušníka nebo přítele, který má problémy s kontrolou příjmu alkoholu, obraťte se na nás. Pomůžeme vám a poradíme ohledně možnosti léčby.

Tel: 725 721 535
E-mail: info@zacitzit.cz

Deprese

Často kladené otázky deprese

Co je to deprese?

Klinická deprese je závažný stav, který negativně ovlivňuje to, jak člověk myslí, cítí a chová se. Na rozdíl od běžného smutku je klinická deprese přetrvávající, často narušuje schopnost člověka zažít nebo předvídat potěšení a významně narušuje fungování v každodenním životě. Bez léčby mohou příznaky přetrvávat týdny, měsíce nebo roky; a pokud je léčba nedostatečně ošetřena, může vést k významnému poškození, dalším zdravotním problémům a ve vzácných případech k sebevraždě.

Myslím, že jsem v depresi, kde mám začít?

Promluvte si se svým primárním nebo rodinným lékařem. Bude schopen s vámi zkontrolovat příznaky deprese a vyloučit možnou fyzickou příčinu vašich příznaků. Po stanovení diagnózy může váš lékař zahájit antidepresivní terapii nebo vás odkázat na terapeuta či centrum.

Jaké jsou některé znaky a příznaky deprese?

U člověka je diagnostikována závažná deprese, pokud po dobu dvou po sobě následujících týdnů zažije alespoň pět níže uvedených příznaků. Alespoň jedním z pěti příznaků musí být depresivní nálada nebo ztráta zájmu nebo potěšení.

Mezi příznaky patří:

 • Depresivní nálada většinu dne, téměř každý den
 • Výrazně snížený zájem nebo potěšení z aktivit po většinu dne, téměř každý den
 • Změny chuti k jídlu, které mají za následek úbytek hmotnosti nebo zisky nesouvisející s dietou
 • Změny spánkových vzorců
 • Ztráta energie nebo zvýšená únava
 • Neklid nebo podrážděnost
 • Pocity úzkosti
 • Pocity bezcennosti, bezmocnosti nebo beznaděje
 • Nevhodná vina
 • Obtížné myšlení, soustředění nebo rozhodování
 • Myšlenky na smrt nebo pokusy o sebevraždu

Jaké jsou typy deprese?

Stejně jako u jiných typů nemocí má deprese různé formy. Některé z nejčastějších depresivních poruch jsou:

Velká deprese je charakterizována příznaky, které ovlivňují práci člověka, spánek, stravovací návyky a zájem o činnosti, které si kdysi užíval. Epizody velké deprese mohou trvat šest nebo více měsíců. Aby byla diagnostikována závažná deprese, musí mít osoba několik příznaků uvedených v otázce 3 LINK po většinu dní po dobu nejméně dvou týdnů. Lidé s velkou depresí mohou mít jen jednu epizodu nemoci, ale častěji se symptomy vracejí několikrát během svého života.

Dystymie je porucha nálady s nízkou intenzitou, která se vyznačuje podobnými, ale méně závažnými příznaky než velká deprese, ale stav je dlouhodobější (symptomy musí být přítomny dva roky, aby mohla být diagnostikována). Ačkoli to není úplně zakázáno, dysthymie ztěžuje člověku, aby se cítil dobře nebo normálně fungoval. Mnoho lidí, kteří mají dysthymii, má také období velké deprese.

Bipolární porucha, která se někdy nazývá maniodepresivní onemocnění, je mnohem méně běžná než jiné typy depresivních poruch. To je poznamenáno cykly intenzivních výšin, volal mania, následoval intenzivní minima, nebo deprese.

Jiné běžné formy deprese zahrnují:

Poporodní deprese je deprese po narození dítěte. U této formy deprese je klinicky diagnostikováno 10 až 15 procent žen, které rodí. ( Poporodní psychóza , která je někdy zaměňována s poporodní depresí v médiích, je vzácnější a mnohem závažnější poruchou nálady, která vyžaduje okamžitou lékařskou péči.)

Premenstruální dysphorická porucha (PMDD) označuje depresivní příznaky, které se vyskytují přibližně jeden týden před menstruací a zmizí po menstruaci.

Sezónní afektivní porucha (SAD) se vyskytuje v období podzim-zima a během jaro-letní sezóny zmizí. Je to pravděpodobně kvůli nedostatku slunečního světla.

Proč je deprese častější u žen než u mužů?

Deprese je dvakrát častější u žen než u mužů. Asi 20 procent žen zažije po dobu svého života alespoň jednu epizodu deprese. Vědci zkoumají mnoho potenciálních příčin a faktorů přispívajících ke zvýšenému riziku deprese u žen. Biologické faktory, životní cyklus, hormonální a psychosociální faktory jedinečné pro ženy mohou souviset s vyšší mírou deprese u žen. Vědci například ukázali, že hormony ovlivňují chemii mozku, ovlivňují emoce a náladu.

Jaké jsou některé z rizikových faktorů spojených s rozvojem deprese?

Přestože deprese může kohokoli kdykoli ovlivnit, výzkum identifikoval určité demografické faktory, které byly identifikovány se zvýšeným rizikem deprese.

Vyhoření

Často kladené otázky vyhoření

Co je to vyhoření?

Vyhoření je syndrom pojatý jako důsledek chronického stresu na pracovišti, který nebyl úspěšně zvládnut.

Jaké jsou příznaky syndromu vyhoření?

Podle definice je syndrom vyhoření stavem, se kterým se setkávají pracovníci a další odborníci, u kterého se u nich projeví příznaky podobné depresím v důsledku aspektů jejich role. Vyhoření se může projevovat jako projevy tělesného, ​​duševního nebo emočního vyčerpání v důsledku stresu spojeného s jejich prací nebo pracovištěm.

Stresující práce nebo pracoviště mohou různými způsoby ovlivnit život člověka. Může se objevit řada možných fyziologických a psychologických příznaků, které významně ovlivní jejich celkovou kvalitu života. Mezi běžné příznaky vyhoření na pracovišti patří:

 • Úzkost
 • Bolesti hlavy
 • Nedostatek spánku
 • Únava
 • Stále cynický pohled na život a práci

Lékaři a učitelé patří k typům zaměstnanců, kteří nejčastěji zažívají pracovní stres, což vede k diagnostice syndromu vyhoření. Všem zaměstnancům, v jakémkoli zaměstnání a v jakékoli fázi profesního života se však může stát , že zažijete stres související s prací, vyhoří a cítíte se ohromeni až do bodu špatného zdraví kvůli požadavkům na zaměstnání nebo pracovní prostředí .

Rozpoznání příznaků vyhoření?

Zjištění včasných varovných příznaků syndromu vyhoření může být obtížné, protože stav se může vyvinout v průběhu týdnů nebo měsíců, jako reakce na práci stres se vyvíjí.

U lidí postižených syndromem vyhoření v důsledku pracovního stresu může dojít k duševnímu vyhoření a mohou se vyskytnout některé nebo všechny z následujících psychologických příznaků:

 • Snížený výkon a produktivita
 • Úzkost
 • Oddělení
 • Apatie
 • Bez nálady
 • Obtížnost soustředění
 • Nedostatek kreativity
 • Únava
 • Negativní postoje vůči spolupracovníkům nebo práci
 • Ztráta účelu
 • Hněv
 • Cynismus
 • Emoční necitlivost
 • Frustrace
 • Fyzické příznaky syndromu vyhoření mohou zahrnovat:
 • Vyčerpání
 • Generalizované bolesti
 • Bolesti hlavy
 • Gastrointestinální poruchy
 • Hypertenze
 • Obtíže se spánkem a nebo přerušený spánkový cyklus
 • Zvýšená citlivost na nachlazení a chřipku
 • Svalové napětí

Nejste si jisti, zda se u vás nebo blízké osoby objevují známky vyhoření? Zavolejte nám, rádi vám pomůžeme.